Current Entries:

Select from list boxes to filter by category, then click OK.OR Select a
DivisionAgeSkillStyleCompetitor
This competition entry list is growing! Only Championship/Open events are displayed below.
Please select from above filters to display some, or all, of the complete entry list then click OK
Scheduled times shown are tentative and subject to change.

 
 Friday - Start Time: 6:00 PM
 
 5:33 PM [Heat 1] Formation Team Pre-Teen Open Ballroom Medley (B)
 BYU Youth PreTeen B Happy &
 Island Style Pre-Teen That Man &
 5:35 PM [Heat 2] Formation Team Junior Open Latin Medley (L)
 DCB Junior Blue Beatles &
 BYU Youth JR 7th Grade Elvis &
 Island Style Junior Like That &
 BYU Youth Junior B Newsies &
 5:37 PM [Heat 3] Formation Team Youth Open Ballroom Medley (B)
 Skyridge Zeta Catch Me If You Can &
 Provo High School Varsity A Aladdin &
 Island Style Youth La La Land &
 Provo High School JV Lindsay Sterling &
 Provo High School Varsity B Robots &
 DCB Youth Blue Thunder &
 6:13 PM [Heat 4] Formation Team Pre-Teen Open Latin Medley (L)
 BYU Youth PreTeen B Yum Yum &
 6:16 PM [Heat 5] Formation Team Junior Open Ballroom Medley (B)
 BYU Youth Junior B Up &
 DCB Junior Blue Tangled &
 Island Style Junior Aladdin &
 BYU Youth JR 7th Grade Gatsby &
 6:43 PM [Heat 6] Formation Team Youth Open Latin Medley (L)
 Island Style Youth Pentatonix &
 Provo High School JV Avatar &
 Pleasant Grove Varsity Team Bond &
 DCB Youth Blue Money &
 Provo High School Varsity Magic &
 7:16 PM [Heat 7] Formation Team Youth Open Ballroom/Smooth Show (B)
 Pleasant Grove Varsity Team Sunshine &
 Pleasant Grove JV Team Ratatouille &
 7:41 PM [Heat 8] Formation Team Youth Open Novelty Showdance (N)
 Quickstep Dance Studio Crush &
 Skyridge Zeta Betty Boop &
 Pleasant Grove Varsity Team Augustus &
 Skyridge Sigma Sigma Novelty &
 7:42 PM [Heat 9] Formation Team Junior Open Swing Show (S)
 Cedar Valley High Freshman Gitchee Gitchee Goo &
 7:56 PM [Heat 10] Formation Team Youth Open Latin/Rhythm Show (L)
 Pleasant Grove JV Team Beautiful Creatures &
 Skyridge Sigma Bad Guy &
 Skyridge Zeta Freaks &
 7:58 PM [Heat 11] Formation Team Junior Open Ballroom/Smooth Show (B)
 Cedar Valley High Freshman Haven`t Met You Yet &
 8:00 PM [Heat 12] Formation Team Youth Open Swing Show (S)
 Quickstep Dance Studio Lash Out &
 Skyridge Sigma Dear Future Husband &
 Pleasant Grove JV Team Wanna Be Like You &
 Skyridge Zeta Lollipop &
 8:19 PM [Heat 13] Formation Team Youth Open Large Group Show (L)
 Skyridge Zeta Witch Doctor &
 
 Saturday - Start Time: 9:00 AM
 
 8:41 AM [Heat 15] Amateur Junior Open Rhythm (CRSBM)
 Brian Lowe & Camri Rose of
 Taft Smith & McKynlee Greer of
 8:55 AM [Heat 16] Amateur Pre-Teen Open American (WCFS)
 Alexander Harris & Addalyn Stoddard of Utah
 9:04 AM [Heat 17] Amateur Youth Open Rhythm (CRSBM)
 Samuel Golding & Elena Holmes of
 Brian Lowe & Camri Rose of
 Anthony Montano & Courtney Scott of Utah
 Marek Neumarker & Sierra Somerville of Utah
 Quinton Williams & Zoe Monsivais of Utah
 9:21 AM [Heat 20] Amateur Adult Open Rhythm (CRSBM)
 Samuel Golding & Elena Holmes of
 Tristan Moe & Margaret George of Utah
 Anthony Montano & Courtney Scott of Utah
 Marek Neumarker & Sierra Somerville of Utah
 Derek Wardle & Skylar Moore of
 2:03 PM [Heat 28] Amateur Junior Open Ballroom (WTVFQ)
 Andrew Callister & Keira Holt of
 Caleb Judd & Kyra Christensen of UT
 Dallin Keck & Arynne Cole of
 Brayden Topham & Jenessa Depew of Utah
 Casey Turner & Jacie Yardley of UT
 Carson Baker & Kate Heiner of UT
 2:44 PM [Heat 33] Amateur Adult Open Ballroom (WTVFQ)
 Spencer Rosengren & Anna Hoop of UT
 2:52 PM [Heat 34] Amateur Youth Open Ballroom (WTVFQ) Semi-Final
 Spencer Belka & Hallie Moldenhauer of ID
 Spencer Burns & Tiffany Gunnell of Utah
 Willard Ford & Ocean Kwak of
 Rex Gerlach & Sage Lundberg of Utah
 Bronson Horne & Paige Anderson of UT
 Caleb Judd & Kyra Christensen of UT
 Conner Kenendy & Parker Cash of ID
 Andy Theobald & MaKelle McPherson of UT
 Casey Turner & Jacie Yardley of UT
 Ethan Whetten & Haven Cox of Utah
 Bronson Woolston & Rylie Riffle of Utah
 Bronson Gary Baker & Jiaxin Haslam of UT
 4:06 PM [Heat 39] Amateur Pre-Teen Open Latin (CSRPJ)
 Owen Hodges & Isabella Penate of Utah
 4:12 PM [Heat 41] Amateur Junior Open Latin (CSRPJ) Semi-Final
 Parley Ford & Ava Holman of Utah
 Parker Harris & TaLyn Egbert of Utah
 Dantes Haslam & Eden Gough of Utah
 Caleb Judd & Arynne Cole of UT
 Dallin Keck & Mya Tuaileva of
 Austin Nielson & Avonley Gunnell of
 Jakob Ruttenbur & Natalie Jolley of
 Noah Scribner & Sophia Ruiz Ruiz of
 Paulo Siller & Brooke Ackley of UT
 Brayden Topham & Jenessa Depew of Utah
 Brennin Williams & Kennedy Miller of Utah
 Carson Baker & Ella Finnigan of UT
 5:39 PM [Heat 48] Amateur Youth Open Latin (CSRPJ) Semi-Final
 Spencer Belka & Sarah Hassel of ID
 Brandon Bueno & Reghan Bueno of Utah
 Dantes Haslam & Eden Gough of Utah
 Noah Horlacher & Caroline Horlacher of Utah
 Caleb Judd & Arynne Cole of UT
 Conner Kenendy & Parker Cash of ID
 Quincy Porter & Alysse Pope of Utah
 Max Smith & Nina Adams of
 Andy Theobald & MaKelle McPherson of UT
 Carson Baker & Ella Finnigan of UT
 Bronson Gary Baker & Jiaxin Haslam of UT
 5:47 PM [Heat 49] Amateur Adult Open Latin (CSRPJ)
 Marcos Martinez & Saidi Cordon of
 Cecar Rojo & Whitney Burgess of UT
 6:20 PM [Heat 50] Amateur Adult Open Cabaret (#)
 Isaac Hassel & India Sorensen of id
 6:43 PM [Heat 51] Amateur Junior Open Smooth (WTFV) Semi-Final
 Bridger Cole & Katelyn Fox of Utah
 Parker Harris & TaLyn Egbert of Utah
 Travian Haslam & Alayna Peterson of UT
 Hyrum Heaton & Kate Heiner of Utah
 Jordan Heaton & Gabriela Ruiz of Utah
 Jaxon Humphrey & Zoe Bazinet of UT
 Caleb Judd & Kyra Christensen of UT
 Dallin Keck & Arynne Cole of
 Zeke Kleven & Sophia Ruiz Ruiz of UT
 Brian Lowe & Camri Rose of
 Austin Nielson & Avonley Gunnell of
 Noah Scribner & Eden Gough of
 Anderson Vargas & Alyssa Thunell of UT
 Brennin Williams & Kennedy Miller of Utah
 8:04 PM [Heat 56] Amateur Youth Open Smooth (WTFV) Quarter-Final
 Spencer Belka & Sarah Hassel of ID
 Lucas Bustos & Saige Hubner of UT
 Bransen Erickson & Cordelia Naegle of UT
 Samuel Golding & Elena Holmes of
 Travian Haslam & Alayna Peterson of UT
 Bronson Horne & Paige Anderson of UT
 Jaxon Humphrey & Zoe Bazinet of UT
 Cristian Jones & Emilee Ercanbrack of Utah
 Caleb Judd & Kyra Christensen of UT
 Dallin Keck & Arynne Cole of
 Conner Kenendy & Parker Cash of ID
 Brian Lowe & Camri Rose of
 Henry Martineau & Emma Perkins of
 Quincy Porter & Alysse Pope of Utah
 John Reid & Lily Tessem of Utah
 Andy Theobald & MaKelle McPherson of UT
 Anderson Vargas & Alyssa Thunell of UT
 Bridger Winward & Zoe Monsivais of UT
 Bronson Woolston & Rylie Riffle of Utah
 Bronson Gary Baker & Jiaxin Haslam of UT
 Zachary Smith & Lucy Maier
 8:48 PM [Heat 60] Amateur Adult Open Smooth (WTFV)
 Jordan Burt & Megan Stewart of
 Bransen Erickson & Cordelia Naegle of UT
 Trevor Migliore & Breanna Patterson of
 John Reid & Lily Tessem of Utah
 Ben Wear & Whitney Gunnell of
 Bronson Gary Baker & Jiaxin Haslam of UT
 Zachary Smith & Lucy Maier